הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

16.12.2007
קריאה לסיוע להגנה המשפטית של השוטרים החשודים ממשטרת נהריה
כתב: מרצה באוניברסיטה

רקע. בשנים האחרונות השתנו "כללי המשחק" בנהריה: לא עוד מאבק בין המשטרה כמערכת לעבריינים אלא פעולות של עבריינים באופן אישי נגד שוטרים, כולל השלכת רימוני רסס לבתיהם, דוגמת סיציליה. למרות שפעולות אישיות נגד שוטרים נוגדות אף את קוד ההתנהגות העבריינית במדינות מתוקנות ומאיימות על אושיות מערכת האכיפה, לא הקצתה המשטרה במועד משאבים התואמים את חומרת המצב והבעיה נמשכה. לאחרונה נעצרו שלושה שוטרים וקצין ממשטרת נהריה בטענה כי הניחו מטענים לשם פגיעה בעבריינים הללו. הקריאה לסיוע אינה קשורה לשאלת אשמתם או חפותם, כי צריך לסייע להם לזכות למשפט הוגן גם אם ביצעו את המעשים המיוחסים להם. רק כדי להקל על ההסבר, הדברים בהמשך נכתבים כאילו הם אכן הניחו את המטענים.

אופי המעשה והבעיה האמיתית. זהו אמנם מעשה התקפי, אך הינו בגדר הגנה עצמית כמוצא אחרון, בדומה לאישה מוכה התוקפת את בעלה לאחר שנות התעללות ותחינות לעזרה. במקום חשיבה פשטנית על העונש הראוי, מעניין לכן לבצע את התרגיל המחשבתי הבא:

- חשוב על רפ"ק י, קצין משטרה מצטיין, אמיץ לב, מעוטר ונמרץ, המקדיש את כל כולו לשמירת החוק ואכיפתו, או על אחד השוטרים. הם אנשים נורמטיביים לפחות כמוני וכמוך!

- חשוב מה צריך היה לקרות כדי ש אתה תחליט לפעול, והסק שהמצב אכן היה כה נואש.
(שים לב: ההנחה ש .י. או מי מהשוטרים מעורב הינה רק לשם התרגיל המחשבתי)

חזקת החפות והתנערות המשטרה. אדם הינו בחזקת חף מפשע כל עוד לא הורשע בדין. למרות זאת, מפטרת המשטרה את השוטרים (אפס הכנסה + חריצת דין), במקום השעיה בה מקבל העובד לפחות מחצית משכרו. המשטרה גם אינה מספקת סעד משפטי כלשהו תוך התעלמות מהרקע וממחדליה, בטענה פשטנית וצבועה כי המעשה לא נעשה במסגרת העבודה.

קיעקוע ההרתעה ומעמד השוטר בכל הרמות. הפקרה בפועל של שוטרים באופן שהדבר נעשה בנהריה בשנים האחרונות תפורר את מערכת האכיפה. היא אף תביא לכך ששכנים ילחצו על שוטרים לעבור לגור בבנין אחר או בשכונה אחרת בשל הסכנה של מגורים בסביבתם (רימונים וכו'), כאילו היו מצורעים! עם יחס כזה - מי ילך להיות שוטר?

הזכות להגנה משפטית ראויה. מספר עורכי דין פליליים מובילים מסרבים להגן על השוטרים מחשש שלקוחותיהם הרגילים לא יספקו להם עבודה. אחרים נוקבים שכר טרחה (למעלה מ-$100,000 משוטר בודד) בתקווה למנוע את שכירת שרותיהם. המשטרה מתנערת.השוטרים הללו זכאים להגנה משפטית באיכות שאינה נופלת מזו לה זוכה עבריין מקצועי.

תמיכה כספית בהגנה המשפטית: אפילו בהנחה המחמירה כי המעשים בוצעו על-ידי החשודים, זהו כאמור מקרה האישה המוכה ולא חציית קווים. יתר על-כן, היות וביסוד הדברים עומדת פעילותם למען ביטחוננו כאזרחים, חובת כל אחד מאיתנו לעזור לספק לשוטרים הללו את הכלים הכלכליים לניהול המאבק להוכחת חפותם או הכורח שבמעשיהם, ולמזעור העונש אם יורשעו.

פרטי חשבונות בנק רלבנטיים ומידע מתעדכן מופיעים ב- http://www.shotrim.com/. שני חשבונות הבנק הידועים בוודאות לכותב שורות אלה ומתפרסמים ברשות הנוגעים בדבר:

חשבון בנק משותף לסיוע משפטי לכל המעורבים:

בנק הדואר, חשבון מס 20634536 על-שם "שוטרים ברשת".

(ניתן לשלם בכל סניף דואר בארץ במזומן או בהמחאה)

כמו-כן, כל אדם המסכים עם הניתוח לעיל מוזמן לפעול כמיטב יכולתו להשפיע על מקבלי ההחלטות. גם מי שלא מסכים מוזמן להפיץ מסמך זה למכריו ולתת להם להחליט בעצמם.

הערה: כותב שורות אלה הינו מרצה באוניברסיטה ואזרח שאכפת לו. הוא אינו מעורב בפרשה הנדונה, לא הכיר איש מהמעורבים עד לפני שבוע, לא פגש אף אחד מהם עד היום, ותרם מכספו סכום נאה להגנתם המשפטית.

 

 
מכתב חנינה של הנשיא
(לחץ על המכתב להגדלה)