הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
בדיקת פוליגרף
יולי 2011
 

בדיקת פוליגרף, כן או לא?

המחלקה לחקירות שוטרים עושה שימוש נרחב במכשיר הפוליגרף במסגרת חקירותיה.

רבים מהשוטרים הנחקרים עומדים בפני דילמה האם להסכים לבדיקת הפוליגרף, לטובתם נרשם הטור הבא.

פוליגרף - קבילות

מכשיר הפוליגרף מבוסס על שינויים פיזיולוגיים בלתי נשלטים המתרחשים בגוף האדם בזמן אמירת שקר (הזעה,לחץ דם,דופק וכדומה).

מכשיר הפוליגרף הינו מכשיר שנוי במחלוקת וככזה לא הוכר במשפט הפלילי כראיה קבילה (בשונה מהמשפט האזרחי).

נוכח העובדה כי חקירות מח"ש הינן חקירות פליליות ברור כי הוא אינו קביל ואף ההסכמה לבדיקה או אי ההסכמה אינה קבילה כראיה ואסור שתובא בפני השופט במסגרת ההליך הפלילי (למעט הליך מעצר).

כאן המקום לתקן טעות רווחת בקרב השוטרים ולחדד - גם במסגרת תיקי בית הדין למשמעת בדיקת הפוליגרף וההסכמה או האי הסכמה לבדיקה אינה קבילה.

פוליגרף - הטעם בעריכתו

ידוע כי בקרב חוקרי המשטרה משמשת הבדיקה לשם שלילת חשודים פוטנציאלים או כיווני חקירה וברור מהי התועלת שצומחת ממנה ואולם מה הטעם מוצאת המחלקה בעריכת הבדיקה לשוטרים?

התשובה לכך די פשוטה- נוכח העובדה כי החוקרים במח"ש מתקשים לאתר ראיות או עדים שאינם שוטרים ונוכח העובדה כי מרבית המתלוננים בעלי עבר פלילי ואינם נמנים בדר"כ על ל"ו צדיקים- סבורים החוקרים כי שליחת השוטר או המתלונן לפוליגרף "מחזקת" את התיק ותוצאותיה עלולות לייצר אצל החשוד אינטרס להודות.

האם כדאי לי לבצע את הבדיקה בחקירה?

ככלל עדיף שלא לבצע בדיקת פוליגרף במח"ש.

צריך לזכור- בדיקת פוליגרף שנערכת ע"י מח"ש הינה חלק מחומר חקירה וככזה אין תוצאותיה מגיעות במהלך החקירה אל הנבדק עצמו אלא לחוקר המחלקה- ומכאן רבות האפשרויות המניפולטיביות שבידו (לדוגמא- החוקר יכול לזמן אותך לעדות בעקבות הבדיקה ולהודיע לך כי נכשלת בבדיקת הפוליגרף-דבר שעלול להוות גורם להודיית סרק או לשינוי גרסה)

כמו כן, הגם כי הינך נשלח ע"פ דרישת מח"ש לבדיקה- בסופו של יום, וגם אם יצאת דובר אמת- עדיין יכולה המחלקה להתעלם מהבדיקה ולהגיש נגדך כתב אישום ע"פ הראיות שבתיק- ומכאן- לא תצמח לך תועלת ממשית כחשוד מביצוע הבדיקה.

עוד נקודה חשובה- הפוליגרף מוכר כראיה מנהלית- וככזה- הוא קביל בהליכי המשמעת (לא בבית הדין) דהיינו- אם יוחלט במדור אמצעים מנהליים לזמנך לשימוע לשקילת פיטורים או השעיה- בדיקת הפוליגרף עלולה להוות ראיה כנגדך.

האם כדאי להשיב בשלילה להצעה לפוליגרף במח"ש?

גם כאן התשובה הינה שלילית.

בדיקת פוליגרף אמורה לספק לחוקר מח"ש "תחושה" או "כיוון" באשר לחפותך או אשמתך, ומכאן שגם הסכמתך לבדיקה תשמש כאמור.

נוכח העובדה כי במחלקה עצמה אין בודק פוליגרף והיא נעזרת בשירותי מעבדות הפוליגרף המשטרתיים במחוזות השונים או במעבדה פרטית (באזור תל אביב) הרי תשובתך במהלך החקירה אינה מובילה לבדיקה מיידית אלא רק נרשמת במזכר ומצורפת לתיק החקירה ובהמשך תשקל האפשרות לבצעה או לא.

מכאן שכדאי תמיד לענות בחיוב לשאלה הראשונית "האם את/ה מסכים לבדיקת פוליגרף?".

לעיתים- במקרה של ראיות גבוליות למשל- יכולה ההסכמה בלבד להוביל להחלטה לסגירת התיק והפסקת החקירה.

הזימון לבדיקה

ככלל, בחלוף זמן מחקירתך ולאחר שמסרת לחוקר את הסכמתך לפוליגרף- תקבל שיחת טלפון (מספר חסוי כמובן) מחוקר מח"ש אשר יוודא איתך שוב את הסכמתך לפוליגרף, ויודיע לך את המקום והמועד (בדר"כ מספר ימים לאחר מכן) שבו תיערך הבדיקה.

נוכח העובדה שלעיתים גם שיחה זו נעשית אך ורק על מנת "למשש את הדופק" אצל הנחקר- מומלץ גם בשלב זה להסכים לבדיקה ולמועד.

מהו המועד הנכון לסירוב אם כך?

נוכח העובדה כי הליך בדיקת הפוליגרף אינו קביל הרי שהשתתפות בבדיקה הינה וולונטרית ולא ניתן לחייבך להיבדק, לפיכך-עד הרגע שבו התיישבת אצל הבודק- זכותך לסרב לבדיקה.

במרבית המקרים בהם נתבקשה עצתי- המלצתי לנחקרים לסרב לבדיקה רק בסמוך אליה וזאת כמובן לאחר התייעצות עם עורך דין (ניתן להשתמש בתשובה השיגרתית ״אני מאוד מעוניין לבצע את הבדיקה ולהוכיח את חפותי אבל עורך הדין שלי ממליץ לי שלא לבצעה שכן היא אינה קבילה בבית משפט״ ולהיות מוכנים כמובן לתסכול הרב שתעורר התשובה אצל החוקר שטרח לריק)

אני יכול ״לעבוד״ על המכשיר?

אין סיכוי רבותיי... הגם שהמכשיר אינו ראיה קבילה - מעטים הם האנשים אשר מצליחים לשכנע את המכשיר שהם דוברי אמת כשהם משקרים!

אסור לשכוח שהמכשיר בודק תסמינים פיזיולוגים שאינם נשלטים ולפיכך רוב הסיכויים שדובר שקר ייצא דובר שקר בבדיקה.

הסיכוי היותר גדול לטעות הינו דווקא אצל דוברי האמת אשר עלולים (כתוצאה מלחץ מופרז או רמת חרדה גבוהה) להיכשל בבדיקה ולהיות מוצגים כדוברי שקר- ראו הוזהרתם.

במה אצא נשכר אם אסרב?

ברוב המקרים בכלום! מצד שני גם לא תינזק.

אם בכל זאת חשקה נפשך להיקשר לכסא ולהתחבר לאלקטרודות מברזל,תוכל לעשות זאת באופן פרטי עם סיום החקירה, ולאחר שהתייעצת עם עורך דין, למשל לקראת הליך של שימוע במטא״ר או במח״ש.

עלות בדיקה במכון פרטי מכובד המוכר כמומחה מטעם בית המשפט נעה סביב-1000 שקלים ואם בחרת לבצע את הבדיקה בעצמך- הרי שאיש לא יוכל לדעת על קיומה.

אם יצאת דובר אמת- תוכל להציגה בפני מח״ש/אמצעים מנהליים, אם יצאת דובר שקר- תוכל לשמור את הבדיקה לעצמך ואיש לא ידע על קיומה.

הערות, הארות וסתם תובנות

  1. במסגרת הליכים משמעתיים (מדור אמצעים מנהליים במטא״ר) ניתן לפטר שוטר על סמך הודיה בעבירה, או שתיקה בחקירה או כשלון בבדיקת פוליגרף - וזאת בלי קשר למצב הראיות בתיק.
  2. מעמד בדיקת הפוליגרף כשלעצמו- הוא מעמד שאינו נעים, מביך ומתסכלואינו הולם את דימוי השוטר (גם אם הוא חשוד בעבירה)
  3. לפני בדיקת פוליגרף ( באם לא השתכנעת מהכתוב והחלטת בכל זאת לבצע אותה) חובה לשמור על כללים מסויימים- לפחות שש שעות שינה (חל איסור לבצע בדיקה אחרי משמרת לילה לדוגמא) תזונה נכונה, איסור להיחקר בסמוך לבדיקה ועוד.
  4. על פי נהלי העבודה במח״ש- תבוצע בדיקת פוליגרף גם לשוטר וגם למתלונן וחל איסור לבדוק את השוטר החשוד בלבד.

הערה

בשבוע שעבר היו מעורבים שני שוטרים מימ״ר ירושלים בתאונת דרכים בכביש הבקעה, מכאן אבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של איציק אלבז ז״ל, שלא תדעו עוד צער.

בנוסף אבקש לאחל רפואה שלמה לשוטר הדר מרשה שמאושפז בבית החולים במצב קשה.

מכתב חנינה של הנשיא
(לחץ על המכתב להגדלה)